• 1996
 • 1999
 • 2001
 • 2003
 • 2005
 • 2007
 • 2009
 • 2011
 • 2012
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020
 • 2021
 • 2022
 • 2023

1996

Netex’in Kuruluşu
Netex, 7 Temmuz 1996 tarihinde kurulur.

1999

Network Dünyasına İlk Adımlar
Index AŞ, bugün Netex AŞ’nin en büyük üreticilerinden biri olan Cisco ile distribütörlük anlaşması imzalar ve böylece Index Grup olarak network dünyasına ilk adımlar atılır.

2001

Netex, Index Grup Çatısı Altında
Netex, Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu Index Grup’a katılır. Böylece network endüstrisinde liderliğe yürüyecek olan firmanın temelleri sağlamlaştırılır.

2003

Yeni Markalarla Büyüme
Netex’in ürün portföyüne 3Com ve HCS markaları dahil edilir.

2005

Yeni İş Birlikleri
Netex, HP ProCurve distribütörlüğüne başlar.

2007

Westcon Group ile İş Birliği
2007 yılı Index Grup’un, uluslararası alanda büyük adımlar attığı bir yıl olur. 24 Temmuz 2007 tarihinde Neteks AŞ ile alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Westcon Group European Operation Limited %50-50 ortak olur. Netex AŞ, bu iş birliği ile global bilgi ve birikim de kazanarak gücüne güç katar.

2009

Lider Markalarla Büyüyen Ürün Gamı
Juniper, IBM ISS ve Avaya ile distribütörlük anlaşmaları yapılır.

2011

Artım ile Yolların Kesişmesi
Index Grup tarafından; bilişim sektöründe katma değerli dağıtıcı olan Artım AŞ’nin %51’i satın alınır. Böylece 2011 yılında, Index Grup çatısı altında Netex’ten sonra Artım da katma değerli teknoloji distribütörlüğü alanında faaliyet göstermeye başlar.

Aynı yıl Netex, BlueCat Networks distribütörlüğüne başlar.

2012

Aruba ile İş Birliği
Netex, Aruba Networks distribütörlüğüne başlar.

2016

Yurtdışı Açılımı
Index, bünyesindeki tüm katma değerli ürün gruplarına ait distribütörlük sözleşmelerini grup şirketi Artım’da konsolide eder. Artım yeni yapısıyla IBM, Hewlett Packard Enterprise, Lenovo DCG, Fujitsu, Honeywell, Zebra, Panasonic ve APC markalarının distribütörü olur.

Netex, A10 Networks distribütörlüğüne başlar.

2017

Artım Azerbaycan’da
Artım; katma değerli ürünlerini yurtdışında başta Azerbaycan olmak üzere Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’daki kurumsal müşterilere, yetkinliği yüksek kanal iş ortakları ekosistemi ile götürecek şekilde yeniden yapılandırılır.

Artım’ın Azerbaycan ofisi açılır.

Aynı yıl Artım, Micro Focus distribütörlüğüne başlar.

2018

Pure Storage Distribütörlüğü
Artım, Pure Storage distribütörlüğüne başlar.

Artım’ın faaliyet alanına Micro Focus’un tüm ürün yelpazesi dahil edilir.

2019

Yeni Markalarla Büyümeye Devam
Netex, Arista distribütörlüğüne başlar.

2020

Yeni Netex
Index AŞ, 13 yıllık verimli iş birliğinin ardından 2020 yılı şubat ayında, geleceğe yönelik stratejik hedefleri doğrultusunda Westcon Group’un %50 hissesini de alarak, Netex AŞ’yi %100 Index Grup bünyesine alır.

Güncel IT teknolojilerinin en güçlü markalarını tek bir noktadan iş ortaklarına sunmak amacıyla 2 Kasım 2020 tarihinde Index Grup’un katma değerli dağıtım alanında faaliyet gösteren şirketleri Netex ve Artım, tek bir çatı altında birleştirilir ve “Netex” ismi altında hizmet vermeye başlar.

Netex AŞ bu birleşme sayesinde; ağ ve alt yapı çözümleri, veri merkezi çözümleri, güvenlik çözümleri, bulut çözümleri, OT/VT çözümleri, IT otomasyon çözümleri, büyük veri ve analitik çözümleri, IoT alanlarında iş ortaklarına güncel IT teknolojilerinin en güçlü markalarını tek bir kaynaktan sunmaya başlar.

2021

Yeni İş Birlikleri
Netex AŞ; konutlar, ticari ve endüstriyel yapılar için, kablo dağıtım sistemleri ve kontrol çözümleri sunan Legrand markasının distribütörü oldu.

Bunun yanı sıra yerli telekomünikasyon cihazları üreticisi Spintek’in iştiraki Ricon Mobile’ın Türkiye’deki yetkili tek distribütörü oldu.

2022

Aruba “Yılın Distribütörü” Ödülü
Teknoloji sektörünün katma değerli dağıtım alanında faaliyet gösteren en güçlü kurumlarından biri olan Netex AŞ, bu yıl Aruba tarafından düzenlenen ödül töreninde “Yılın Distribütörü” ödülüne layık görüldü.

2023

Ödüllerle Dolu Bir Yıl
Netex AŞ yılın ilk günlerinde Micro Focus tarafından “2022 Yılın Distribütörü” ödülüne layık görüldü.

Yıla ödüllerle başlayan Netex AŞ, HPE tarafından verilen “En Yüksek Ciro Yapan Distribütör” ödülünün ve Lenovo tarafından verilen “ISG-Yılın En Yüksek Ciro Yapan Distribütörü” ödülünün de sahibi oldu.

Netex AŞ, Türkiye’de distribütörlüğünü yaptığı dünyanın lider ağ ürünleri üreticisi Arista’yla çalışmalarının kapsamını genişletti. Böylece Netex AŞ, Arista ürünleriyle ilgili faaliyet alanına Kırgızistan’ı da ekledi.

Bilişim teknolojileri sektöründe pazar araştırmaları yapan ve dünyada 22’den fazla ülkede faaliyet gösteren uluslararası BT araştırma firması CONTEXT’in yaptığı ChannelWatch Bayi Anketi’nin sonuçlarına göre Netex AŞ “En İyi Katma Değerli Distribütör” ödülünün sahibi oldu.

Netex AŞ 2023 yılında ülkemizin dijitalleşmesine katkı sağlayan birçok projenin lider yazılım ve donanım ürün tedarikçisi oldu.